Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Intensivsykepleier fra Bodø i NOROD

Nordlandssykehuset har vært godkjent donorsykehus siden 2014. Norge har nå 30 donorsykehus, etter at Sandnessjøen nylig ble godkjent. Sammen med OUS styrer de donasjonsvirksomheten fra døde donorer.

Kommunikasjonsavdelingen
Publisert 08.12.2025
En person som står ved siden av et skilt
Kathrine Meyer Andreassen ved Kyoto International Conference center. - Kongressen er utrolig interessant, og tar opp alt fra temaer som organisering av donasjonsvirksomhet, donasjon fra barn m.m Videre er det veldig interessant å lære mer om hvordan organdonasjon organiseres i ulike land i hele verden. 

Kathrine Meyer Andreassen er donoransvarlig sykepleier på intensivenheten i Bodø. I tillegg er hun medlem av NOROD, som er den nasjonale ressursgruppen for organdonasjon. NOROD forvalter blant annet protokollen som beskriver hvordan organdonasjon skal gjennomføres i Norge.

Deltar på kongress i Kyoto, Japan

Sammen med to andre medlemmer av NOROD er Katrine for tiden i Japan som deltaker på ISOPD 2025, en stor internasjonal kongress om organdonasjon.

– Jeg har store forventinger både til det faglige innholdet, og til å oppleve Japan, forteller Kathrine.

– Jeg har hatt mulighet til å ta noen dager fri i forbindelse med reisen for å oppleve et annet folk og en annen kultur.

Konferansen er lagt i en vakker sesong, kjent som foliage, da høstens farger er på sitt vakreste. Den er høysesong for turisme i Japan, sammen med kirsebærblomstringen på våren.

En mann som sitter på en brygge
- Vi er velsginet med en mild vinter og får oppleve en vakker sesong, kjent som foliage, da høstens farger er på sitt vakreste, forteller Andreassen.

 

– Kongressen er utrolig interessant, og tar opp temaer som organisering av donasjonsvirksomhet, donasjon fra barn og mye mer, sier Kathrine.

– Videre er det veldig interessant å lære mer om hvordan organdonasjon organiseres i ulike land i hele verden.

Barnedonorer

I Norge jobbes det med å innføre en protokoll for barnedonasjon, og NOROD er i den forbindelse forsterket med to barneleger. Et utkast skal være ferdig over nyttår, men når barneprotokollen trer i kraft er foreløpig litt uklart.

– Mulighet for donasjon kan gi litt mening og trøst til pårørende i en umulig situasjon, forteller Kathrine.

Hun forteller om pårørende som har etterlyst muligheten til å kunne hjelpe andre barn som lider, men at det er avgjørende at en slik prosess gjøres riktig.