Tid og sted
- Når
-
- 17. jun. 2026
- 18. jun. 2026
- Type arrangement
- Kurs
- Arrangør
- i samarbeid med en erfaren brukerrepresentant.
- Hvor
- Bodø, sentrum
- Kurset gjennomføres på Lærings- og mestringssenteret, fløy H, 1. etasje.
Hvorfor delta på kurs?
Sammen om mestring, læring for livet
Innhold i kurset
Gjennom kurset møter man erfarne fagfolk fra sykehuset som foreleser om ulike tema. Du vil også møte en brukerrepresentant som forteller om sine erfaringer fra å leve med den samme helseutfordringen. Vi legger til rette for at du kan stille spørsmål og dele dine erfaringer med de andre kursdeltagerne.
På kurset går vi gjennom temaer som fysisk aktivitet, kost i balanse, mat og følelser, erfaringer fra en som er operert, erfaringsutveksling, informasjon om operasjon.
Målgruppe
Praktisk informasjon
Kurset går over to dager på dagtid, og er plass til 10 deltakere. Det legges opp til diskusjoner i grupper og i fellesskap og det vil være noe fysisk aktivitet.
Det serveres ikke lunsj på kurset, men man har anledning til å kjøpe lunsj i sykehusets kantine og kioskutsalg.
Kurset gjennomføres på Lærings- og mestringssenteret i fløy H, første etasje.
Overnatting
Du kan benytte deg av Helse Nord sine hotellavtaler når du trenger overnatting i forbindelse med avtaler på sykehuset. Du må selv kontakte aktuelt hotell og oppgi at du vil benytte deg av hotellavtalen. Her finner du oversikt over hvilke hoteller Helse Nord har avtalepris med.
Overnatting refunderes etter faste satser. Du vil få refundert samme beløp uavhengig av hvilket hotell du benytter. Les mer om refusjon
Reise
Økte satser for reiser i Helse Nord
Det er innført ei forsøksordning i Helse Nord, som gjelder fra 15. august 2025.
Pasienter som bor i Nordland, Troms og Finnmark kan ha rett til å få en større del for utgifter til overnatting, du kan lese mer om dette her.
Pasientene/pårørende må spesifisere i søknaden at de ønsker å benytte seg av ordningen.
Rettigheter og egenandel
Pasienter og pårørende har rettigheter blant annet i forhold til reise- og oppholdsutgifter og valg av behandlingssted når de skal delta på opplæringstiltak i sykehuset.
Nyttige nettadresser
Her kan du finne nettsteder med kvalitetssikret helseinformasjon.
Kontakt
Kursledere fra Regionalt senter for sykelig overvekt
75 53 42 99