Tid og sted
- Når
-
- 08. mar. 2027
- 09. mar. 2027
- Type arrangement
- Kurs
- Arrangør
- Arrangeres i samarbeid med erfarne brukere fra Norges Astma- og Allergiforbund
- Hvor
- Bodø, sentrum
- Lærings- og mestringssenteret, 1. etasje, fløy H.
Hvorfor delta på kurs?
Sammen om mestring, læring for livet
Innhold i kurset
Gjennom kurset møter man erfarne fagfolk fra sykehuset som foreleser om ulike tema. Du vil også møte en brukerrepresentant som forteller om sine erfaringer fra å leve med den samme helseutfordringen. Vi legger til rette for at du kan stille spørsmål og dele dine erfaringer med de andre kursdeltagerne.
Noen av temaene vil være medisinsk faktakunnskap og behandling, anfallsmestring, hosteteknikk, egenmålinger, inhalasjonsteknikk, sanering, allergi, trygderettigheter, fysisk aktivitet og avspenning.
Etter kurset vil du få tilbud om individuell samtale med sykepleier der man utarbeider en individuell behandlingsplan.
Praktisk informasjon
Kurset går over to dager og vi anbefaler at du tar med deg en av dine nærmeste pårørende.
Det serveres ikke lunsj på kurset, men man har anledning til å kjøpe mat i sykehusets kantine og kioskutsalg.
Overnatting
Du kan benytte deg av Helse Nord sine hotellavtaler når du trenger overnatting i forbindelse med avtaler på sykehuset. Du må selv kontakte aktuelt hotell og oppgi at du vil benytte deg av hotellavtalen. Her finner du oversikt over hvilke hoteller Helse Nord har avtalepris med.
Overnatting refunderes etter faste satser. Du vil få refundert samme beløp uavhengig av hvilket hotell du benytter. Les mer om refusjon
Reise
Økte satser for reiser i Helse Nord
Det er innført ei forsøksordning i Helse Nord, som gjelder fra 15. august 2025.
Pasienter som bor i Nordland, Troms og Finnmark kan ha rett til å få en større del for utgifter til overnatting, du kan lese mer om dette her.
Pasientene/pårørende må spesifisere i søknaden at de ønsker å benytte seg av ordningen.
Rettigheter og egenandel
Pasienter og pårørende har rettigheter blant annet i forhold til reise- og oppholdsutgifter og valg av behandlingssted når de skal delta på opplæringstiltak i sykehuset.
Nyttige nettadresser
Her kan du finne nettsteder med kvalitetssikret helseinformasjon.
Behandlingsinformasjon om astma ved Nordlandssykehuset
Kontakt
Andre datoer
-
Astmakurs for voksne - Bodø23.november20262 dager
-
Astmakurs for voksne - Bodø25.januar20272 dager
-
Astmakurs for voksne - Bodø23.august20272 dager
-
Astmakurs for voksne - Bodø15.november20272 dager