Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Virus på balansenerven (vestibularisnevritt)

Virus på balansenerven er en akutt lammelse av balansenerven som medfører kraftig svimmelhet, ustøhet og kvalme. Sykdommen antas å være forårsaket av det samme viruset som gir forkjølelsessår (herpes simplex-virus). Sykdommen er ufarlig og forbigående, men symptomene er ofte svært ubehagelige. Symptomene kan være vanskelige å skille fra andre sykdommer, inkludert hjerneslag og rask legeundersøkelse er derfor viktig.

Balanseorganet

Balanseorganet finnes i tinningbenet på begge sider av hodet og er en del av det indre øret. Organet består av tre væskefylte bueganger og to sekkeformede rom i kjernen, hvor det er sanseceller som registrer hodets posisjon og bevegelse. Informasjon fra sansecellene i balanseorganet ledes inn i hjernen gjennom balansenerven.

Ved en virusinfeksjon lammes balansenerven og informasjon fra balanseorganet blir redusert eller uteblir fra den syke siden. Når hjernen ikke får lik informasjon fra balanseorganet på begge sider vil det oppleves som et feilsignal av hjernen og det resulterer i svimmelhet.

Forløp ved virus på balansenerven

Akutt

I starten oppleves en akutt sterk karusellsvimmelhet ledsaget av kvalme, oppkast og ustøhet.

Du vil ha behov for ro de første dagene, og kan ha nytte av kvalmedempende medisin. Oppstart av prednisolon i akuttfasen kan bidra til å korte ned sykdomsforløpet.

Etter noen dager

Etter noen dager dempes svimmelheten når du er i ro. Da er det viktig å komme i gang med naturlige bevegelser til tross for at det framprovoserer svimmelhet og kvalme.

Aktivitet og vestibulær rehabilitering stimulerer hjernens kompenseringssystem slik at svimmelheten dempes.

Etter noen uker

En følelse av å være svimmel og ustø ved visse hodebevegelser kan vare i uker til måneder. Det vil være individuelle forskjeller.

Prognose

Mange pasienter med virus på balansenerven blir innlagt på sykehus. Andre ganger gjøres utredningen på et senere tidspunkt, noen ganger etter at de verste symptomene har gitt seg.

Selv om sykdommen er forbigående, kan man oppleve langvarige plager.

Henvisning og vurdering

Både fastleger og spesialistleger kan henvise deg til denne utredningen/behandlingen.

 

  • Beskrivelse av svimmelheten; type, debut, forløp, andre symptomer og utløsende faktorer.
  • Medisinliste.
  • Eventuell tidligere utredning, inkludert spesialistundersøkelser og bildediagnostikk.
  • Tidligere sykdommer og funksjonsnivå
  • Nystagmusundersøkelse inkludert Dix-Hallpikes-manøver

Utredning

Utredningen kan innebære mange ulike undersøkelser. Det er ikke sikkert alle disse er nødvendige i ditt tilfelle. Noen gjøres for eksempel kun hvis det er tvil om diagnosen, eller for å utelukke annen sykdom.

Mulige undersøkelser som kan inngå i utredningen:

 

Undersøkelsen foregår ved at øret stimuleres med klikkelyder eller vibrasjon mens muskelaktiviteten på halsen og i ansiktet måles. Det er ikke mulig å henvise direkte til denne undersøkelsen.

For å kunne feste elektrodene er det viktig at du ikke har sminke i ansiktet eller på hals på undersøkelsesdagen.

Testen utføres mens du sitter eller ligger i en stol. Elektroder blir plassert i ansiktet og på halsen. I noen tilfeller vil du få på deg hodetelefoner/ørepropper og du kan høre klikkelyder. I andre tilfeller kan et apparat som lager små vibrasjoner bli holdt mot hodet ditt for å stimulere balanseorganet. Små lapper (elektroder) måler endringer i muskelaktiviteten i ansiktet og på halsen. Behandlingen tar normalt ca. 30-60 min.

Legen vil tolke resultatene. Du kan være i aktivitet som vanlig etter undersøkelsen

Behandling

Sykdommen fører ofte til langvarige symptomer, og opptrening er viktig for at du skal bli bra.

Forløpet kan deles inn i to faser

I den første fasen av sykdommen (1-3 dager) kan svimmelheten være så kraftig at den kan medføre kvalme og brekninger ved bevegelse av hodet. Sykehusinnleggelse er ofte nødvendig både for å stille rett diagnose og fordi det kan være vanskelig å klare seg hjemme. Ro og sengeleie vil hjelpe på svimmelhetsfølelsen, og det finnes medikamenter som kan dempe kvalmen.

Glukokortikoider (steroider) kan brukes de første dagene ved vestibularisnevritt. Du og legen din vurderer i så fall mulig effekt opp mot mulige bivirkninger før oppstart.

Den andre fasen av sykdommen kan vare i uker til måneder og du vil kanskje bli svimmel og kvalm når du beveger deg eller ser på ting som beveger seg. Du vil også kunne bli fortere sliten og utmattet enn før. Målrettet trening er viktig for å unngå langvarige symptomer. Du bør unngå langvarig bruk av medisiner som demper svimmelheten, da dette kan føre til at opptreningen går langsommere.

Kroppen har innebygde mekanismer som kompenserer for skaden i balanseorganet. Normal aktivitet stimulerer denne bedringsprosessen.

Hovedpoenget med treningen er at du igjen lærer deg å bevege hode og kropp på en naturlig og avslappet måte. Dette kan du for eksempel gjøre ved å gå turer i skog og mark. 

Vestibulær rehabilitering

Vestibulær rehabilitering er øvelser som er anbefalt etter at du har gjennomgått sykdom i det indre øret som har svekket balansenerven. Øvelsene fremskynder mekanismer i hjernen som bidrar til å dempe svimmelhet og bedre balansen. Øvelsene er mest effektive når de framprovoserer svimmelhet.

Sitt ned og fester blikket på et punkt et par meter unna; feks. en bokstav. Gjerne med en bakgrunn som ellers er fri for detaljer. Med blikket festet på punktet beveger du hodet i korte bevegelser fra side til side (NEI-NEI). Deretter opp og ned (JA-JA). Gjenta hver øvelse i 10-20 sek. Punktet du ser på skal ses klart og tydelig hele tiden. Øvelsen gjøres 3-5 ganger daglig. Etter hvert som du tåler øvelsen bedre øker du hastigheten på bevegelsen og antall sekunder du gjør bevegelsen.

Som en videre progresjon kan du stå oppreist på fast underlag og etterhvert på mykt underlag og med samlede ben. Videre kan øvelsen gjøres mens du går.

Fysisk aktivitet som gir litt pulsøkning, eksempelvis å gå tur i litt motbakke, trappegange eller jogging er også anbefalt.

Vær oppmerksom på at det er lett å komme inn i et uhensiktsmessig bevegelsesmønster hvor man unngår naturlige bevegelser som for eksempel å snu på hodet. Dette kan bidra til å opprettholde plagene unødvendig lenge og kan gi økt spenning i muskulaturen i nakke og skuldre. I tillegg til øvelser og aktivitet er det viktig å ta pauser og spenne av i muskulatur i nakke og skuldre.

En behandler med kompetanse i vestibulær rehabilitering kan veilede deg i aktuelle øvelser for å bedre svimmelheten og for relevante øvelser for nakke og skuldre samt avspenningsteknikker

Oppfølging

Den verste svimmelheten gir seg i løpet av noen dager. De fleste fungerer normalt igjen etter noen uker, men det er ikke uvanlig å ha lette symptomer over tid. Dette kan blant annet dreie seg om lettere svimmelhetsopplevelse ved rask hodedreining.

Av og til kan restsymptomene være mer plagsomme. Det kan være mange årsaker til dette. Fysisk inaktivitet er vanlig, fordi bevegelser føles ubehagelig og utløser frykt.

Trening, særlig i form av avspenningsøvelser, vil ofte være til hjelp ved langvarig svimmelhet.

De fleste pasienter kan trene på egenhånd, men noen trenger mer hyppig oppfølgning med fysikalsk behandling. Fastlegen kan hjelpe deg med henvisning.

Vestibulær rehabilitering/fysioterapi og tilrettelagt egentrening er aktuelle tiltak hvis bedringsprosessen uteblir.   

I noen tilfeller vil det bli avtalt kontrolltime eller videre oppfølgning av henvisende lege.

Rehabilitering

Det finnes spesialisert rehabiliteringstilbud for personer med svimmelhet og balanseutfordringer knyttet til det indre øret. Hvis svimmelhetsplagene hindrer deg i å komme tilbake til normal aktivitet i hverdagen eller jobb kan et slikt rehabiliteringstilbud være nyttig for deg. Du må være utredet ved ØNH lege eller annen legespesialist for å søke, men din fastlege kan henvise til dette gjennom regional koordinerende enhet (RKE).

Aktivitet og bevegelse er det viktigste for å unngå langvarig svimmelhet!

Sist faglig oppdatert 08.01.2025

Kontakt

Bodø, sentrum Øre-nese-hals-kjeve poliklinikk, Bodø

Kontakt Øre-nese-hals-kjeve poliklinikk, Bodø

Oppmøtested

Du finner oss i K-fløya 1. etasje
En bygning med et skilt på forsiden

Bodø, sentrum

Parkveien 95

8005 Bodø

Transport

Parkeringen i Bodø sentrum er avgiftsbelagt i disse tidsrommene: 

  • Mandag-fredag: kl. 08.00–17.00
  • Lørdag. kl. 08.00–15.00
  • Søndag: gratis

Parkering kan også foretas med EasyPark-appen, kode 8149.

Kart over bygg og parkering

 

Praktisk informasjon

Du finner Sykehusapoteket i fløy G, til venstre når du kommer inn hovedinngangen.
 

Biblioteket har plassering i fløy H01, samlokalisert med Lærings- og mestringssenteret.

Biblioteket er betjent mandag til torsdag kl. 10.00-14.00​.
 
Hoveddelen av bibliotekfilialens samling er medisinsk faglitteratur om somatiske lidelser og pensumlitteratur for helsefaglige utdanninger. En egen samling med tilpasset litteratur beregnet på pasienter og pårørende finnes også. Det tilbys litteratursøk for ansatte/studenter, fjernlån fra andre bibliotek, lesesalsplasser og kunde-PC.
 
Kontaktinformasjon:  somatikkbibliotek@nlsh.no

Vis hensyn når du tar bilder, filmer eller gjør lydopptak når du er på sykehuset eller ved et av våre behandlingssteder. ​Pasienter og pårørende som filmes eller fotograferes skal gi sitt samtykke. Det er ulovlig å spre bilder, lydopptak eller film av medpasienter og ansatte uten samtykke.  

Helsepersonell har taushetsplikt. Det betyr at de har plikt til å aktivt hindre at andre får kjennskap til opplysninger om pasienten de har ansvar for. Respekter derfor hvis de ber deg om å slutte å fotografere eller filme.  

PS! Hvis du ønsker å slette noe du har lagt ut på internett så kan du få hjelp til det på slettmeg.no

​Som pasient har du mange rettigheter. Disse rettighetene er i hovedsak regulert av pasientrettighetsloven som skal sikre at pasienter og brukere får lik tilgang på helse- og omsorgtjenester  

Les mer om pasientrettigheter

Nordlandssykehuset Bodø har egen frisør lokalisert i N-fløya, ikke langt fra Apoteket. Ta til venstre ved informasjonsskranken.

Åpningstider:
  • Mandag, onsdag, torsdag, fredag: 08:00-16.00 
  • Tirsdag: 10:00-18:00 

Ønsker du å gi en gave eller donasjon til en klinikk eller avdeling? Les mer om hvordan dette kan gjøres​​​​

Panorama kafè er i 9. etasje og tilbyr blant annet salatbar, baguetter, suppe, kaker og varm/kald drikke. Vi tør påstå at du finner byens beste lunsjutsikt her!

Åpningstider:

  • Mandag-fredag: 08.30-17.00
  • Lørdag-søndag: stengt

For meny, se egen side

Narvesen ligger i 1. etasje, til venstre når du kommer inn hovedinngangen. 

Åpningstider: 

  • Mandag-fredag: 07.00-21.00
  • Lørdag: 09.00-20.00
  • Søndag: 10.00-20.00

Sykehusprestene er ordinerte prester i Den norske kirke og de har videreutdanning for det spesielle arbeidet i  helsesektoren. De er utdannet til å være samtalepartnere, og kan møte det enkelte menneske med støtte, veiledning eller sjelesorg, eller bare være til stede og dele stillheten. Samtalen vil alltid foregå på premissene til den som søker kontakt.

Les mer om preste- og samtaletjenesten

​​Det er satt opp en røykebu på parkeringsplassen ved hovedinngangen. Ut over dette er det ikke tillatt å røyke på sykehusets område.

Det er ønskelig at du benytter selvinnsjekk ved poliklinisk time når du ankommer sykehuset. Det står innsjekksautomater ved hovedinngangen og ved enkelte steder i alle etasjene. 

Her bruker du fødselsdato og etternavn for registrering.

Betaling

Du kan betale ved de samme innsjekkingsautomatene. Har du flere timeavtaler i løpet av samme dag, behøver du kun gå i automaten etter siste gjennomførte time. Vi vil da samle eventuelle beløp, slik at du kun behøver å betale en gang. Regn med noen ekstra minutter før oppgjøret blir klart i automaten.

Dersom du av ulike grunner ikke ønsker å betale på automaten, kan du henvende deg til vår ekspedisjon i 1. etasje. 

Betalingsløsningen er foreløpig ikke tilgjengelig ved radiologiske besøk.
 
Har du behov for assistanse til selvinnsjekk eller betaling, ta kontakt med pasientvert eller personalet i ekspedisjonen så vil de kunne hjelpe deg. 

Vi har trådløst nett på alle våre lokasjoner.

Gjestenettet får man tilgang til via brukernavn og passord. For å få denne tilgangen trenger man et dagspass som pasienter kan få fra resepsjonen eller avdelingen man er innlagt på. 

Zefyr hotell er lokalisert ved sykehuset i sentrum og har inngang fra Biskop Kroghs gate 21. Det er også gjennomgang fra sykehuset via hovedinngangen i Parkveien. Hotellet er døgnåpent, og det er alltid noen som tar i mot deg i resepsjonen når du kommer.

Telefon: 75 50 06 20

E-post: 

Les mer og se bilder fra Zefyr hotel

Parkering: Hotellets gjester kan parkere på egne merkede parkeringsplasser under oppholdet. OBS! Husk å hente parkeringsbevis i resepsjonen. I tillegg finnes det godt med parkeringsplasser mot betaling på sykehusets parkeringsplass, og på kommunale plasser rundt hotellet.

Om hotellet: Pasienter som bor på Zefyr må være friske nok til å klare seg selv. Det er avdelingen som har det medisinske ansvaret for behandlingen din ved sykehuset, som avgjør om du kan bo på hotellet, eller må være innlagt på avdelingen.

Alle rommene har minst to senger, eget bad, kjøleskap og TV på rommet. Trådløst internett er gratis for hotellets gjester. Frokost er inkludert i romprisen. Lunsj, middag og kveldsmat er til salgs i hotellets restaurant for de som ikke har alle måltider inkludert.

Det finnes også et enklere mattilbud, samt kioskvarer, til salgs i hotellets resepsjon hele døgnet. Det er TV og trådløst internett på alle rom.

Pasienthotellet eies av Nordlandssykehuset HF og driftes av Norlandia. Resepsjonen er bemannet med en sykepleier døgnet rundt. Denne personen kan være behjelpelig med råd og informasjon.