Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Allergisk spiserørsbetennelse (Eosinofil øsofagitt)

Eosinofil øsofagitt (EoE) er en kronisk betennelsestilstand i spiserøret (øsofagus). Tilstanden kjennetegnes av opphopning av såkalte eosinofile betennelsesceller lokalt i spiserørets slimhinne.

Symptomer

Årsaken til EoE er sammensatt og ikke helt kartlagt, men sykdommen har en tydelig sammenheng med matallergener, atopisk og allergisk sykdom og kalles derfor også «allergisk spiserørsbetennelse».

Symptomene er delvis overlappende med gastro-øsofageal refluks, og inkluderer ofte halsbrann, smerter bak brystbenet (retrosternale smerter), oppkast og magesmerter. Noen har også vondt for å svelge, og de minste barna kan ha dårlig vekstutvikling.

Barn velger ofte bort mat med krevende konsistens, tygger lenge og bruker vann for å svelge unna maten.

De voksne pasientene oppsøker ofte helsevesenet første gang fordi de setter fast mat i spiserøret, gjerne med halsbrannplager i tillegg.

Utredning

Blodprøvesvar er uspesifikke og diagnose stilles ved gastroskopi. Legen fører da en bøyelig fiberoptisk slange med et kamera inn i munnen og nedover i spiserøret helt til magesekken. Legen undersøker slimhinnen og tar vevsprøver fra ulike områder av spiserøret.

Dersom antallet eosinofile celler er høyt (flere enn 15 eosinofile celler per synsfelt), og man ikke finner andre årsaker til dette, stilles diagnosen eosinofil øsofagitt.

Behandling

Effektiv behandling er viktig både for å bli kvitt symptomer på eosinofil øsofagitt (EoE). Behandling er også viktig for å forebygge utvikling av arrvev og innsnevring av spiserøret.

Når diagnosen er satt, gjøres det først et forsøk med en protonpumpehemmer (PPI, syredempende medikament) i inntil 8 uker. Det anbefales deretter en ny gastroskopi for å vurdere bedring. Hvis ikke PPI har hatt effekt, er videre behandling enten diett eller steroider.

Eliminasjonsdiett

Å finne fram til matvaren(e) som trigger betennelsen er utfordrende. Noen vil ha effekt av å fjerne en bestemt matvare, mens andre må fjerne flere.

Det er tre måter å gå frem på:

  • Aminosyrebasert ernæring uten matallergener. Mest effektivt, men dette gir et svært restriktivt kosthold. 
  • Målrettet eliminasjonsdiett er et godt alternativ ved sterk mistanke om spesifikke matvarer. Kun mistenkte allergener blir fjernet fra kostholdet. Etter 8-12 uker blir det gjort ny gastroskopi med biopsier. Ved tilbakegang av tidligere biopsifunn, kan man reintrodusere én og én matvare.
  • Empirisk eliminasjonsdiett innebærer å fjerne fra kostholdet de matvarene som oftest forårsaker EoE, det vil si melk, soya, egg, hvete, peanøtter og fisk/sjømat, i 8-12 uker. Ny gastroskopi med biopsier blir gjort. Ved tilbakegang av tidligere biopsifunn, kan man reintrodusere én og én matvare til man finner den som trigger sykdommen.

Uavhengig av hvilken diettbehandling man følger, skal pasienten ha nøye oppfølging hos ernæringsfysiolog.

Medikamentell behandling

Medikamentell behandling med steroider som svelges har også svært god effekt ved EoE. Medisinene demper betennelsen, men behandler ikke selve sykdommen. Mange opplever oppblussing av symptomer etter avsluttet behandling.

Oppfølging

Eosinofil øsofagitt (EoE) er en kronisk, tilbakevendende sykdom som krever oppfølging.

Hvis det lykkes å kartlegge hvilken eller hvilke matvarer som trigger betennelsen, er anbefalingen å utelukke disse matvarene helt fra kostholdet, hvert fall i flere år framover.

De fleste vil ha behov for varig behandling eller kun periodevis behandling, mens noen vil være uten plager og vil ikke trenge behandling eller oppfølging hos spesialist.

Hos de minste barna er det noe høyere sannsynlighet for at sykdommen opphører på et senere tidspunkt i livet.

Sist faglig oppdatert 06.05.2026

Kontakt

Bodø, sentrum Medisinsk dagenhet og poliklinikk, K3 Bodø

Kontakt Medisinsk dagenhet og poliklinikk, K3 Bodø

Oppmøtested

Møt opp i 3. etasje i K-fløya. 
En bygning med et skilt på forsiden

Bodø, sentrum

Parkveien 95

8005 Bodø

Transport

Parkeringen i Bodø sentrum er avgiftsbelagt i disse tidsrommene: 

  • Mandag-fredag: kl. 08.00–17.00
  • Lørdag. kl. 08.00–15.00
  • Søndag: gratis

Parkering kan også foretas med EasyPark-appen, kode 8149.

Kart over bygg og parkering

 

Klikk på bildet for stor​​ versjon o​​​g forklaringer.​

Kart over bygninger og vei

​​​

 

Praktisk informasjon

Du finner Sykehusapoteket i fløy G, til venstre når du kommer inn hovedinngangen.
 

Biblioteket har plassering i fløy H01, samlokalisert med Lærings- og mestringssenteret.

Biblioteket er betjent mandag til torsdag kl. 10.00-14.00​.
 
Hoveddelen av bibliotekfilialens samling er medisinsk faglitteratur om somatiske lidelser og pensumlitteratur for helsefaglige utdanninger. En egen samling med tilpasset litteratur beregnet på pasienter og pårørende finnes også. Det tilbys litteratursøk for ansatte/studenter, fjernlån fra andre bibliotek, lesesalsplasser og kunde-PC.
 
Kontaktinformasjon:  somatikkbibliotek@nlsh.no

Vis hensyn når du tar bilder, filmer eller gjør lydopptak når du er på sykehuset eller ved et av våre behandlingssteder. ​Pasienter og pårørende som filmes eller fotograferes skal gi sitt samtykke. Det er ulovlig å spre bilder, lydopptak eller film av medpasienter og ansatte uten samtykke.  

Helsepersonell har taushetsplikt. Det betyr at de har plikt til å aktivt hindre at andre får kjennskap til opplysninger om pasienten de har ansvar for. Respekter derfor hvis de ber deg om å slutte å fotografere eller filme.  

PS! Hvis du ønsker å slette noe du har lagt ut på internett så kan du få hjelp til det på slettmeg.no

​Som pasient har du mange rettigheter. Disse rettighetene er i hovedsak regulert av pasientrettighetsloven som skal sikre at pasienter og brukere får lik tilgang på helse- og omsorgtjenester  

Les mer om pasientrettigheter

Nordlandssykehuset Bodø har egen frisør lokalisert i N-fløya, ikke langt fra Apoteket. Ta til venstre ved informasjonsskranken.

Åpningstider:
  • Mandag, onsdag, torsdag, fredag: 08:00-16.00 
  • Tirsdag: 10:00-18:00 

Ønsker du å gi en gave eller donasjon til en klinikk eller avdeling? Les mer om hvordan dette kan gjøres​​​​

Panorama kafè er i 9. etasje og tilbyr blant annet salatbar, baguetter, suppe, kaker og varm/kald drikke. Vi tør påstå at du finner byens beste lunsjutsikt her!

Åpningstider:

  • Mandag-fredag: 08.30-17.00
  • Lørdag-søndag: stengt

For meny, se egen side

Narvesen ligger i 1. etasje, til venstre når du kommer inn hovedinngangen. 

Åpningstider: 

  • Mandag-fredag: 07.00-21.00
  • Lørdag: 09.00-20.00
  • Søndag: 10.00-20.00

Sykehusprestene er ordinerte prester i Den norske kirke og de har videreutdanning for det spesielle arbeidet i  helsesektoren. De er utdannet til å være samtalepartnere, og kan møte det enkelte menneske med støtte, veiledning eller sjelesorg, eller bare være til stede og dele stillheten. Samtalen vil alltid foregå på premissene til den som søker kontakt.

Les mer om preste- og samtaletjenesten

​​Det er satt opp en røykebu på parkeringsplassen ved hovedinngangen. Ut over dette er det ikke tillatt å røyke på sykehusets område.

Det er ønskelig at du benytter selvinnsjekk ved poliklinisk time når du ankommer sykehuset. Det står innsjekksautomater ved hovedinngangen og ved enkelte steder i alle etasjene. 

Her bruker du fødselsdato og etternavn for registrering.

Betaling

Du kan betale ved de samme innsjekkingsautomatene. Har du flere timeavtaler i løpet av samme dag, behøver du kun gå i automaten etter siste gjennomførte time. Vi vil da samle eventuelle beløp, slik at du kun behøver å betale en gang. Regn med noen ekstra minutter før oppgjøret blir klart i automaten.

Dersom du av ulike grunner ikke ønsker å betale på automaten, kan du henvende deg til vår ekspedisjon i 1. etasje. 

Betalingsløsningen er foreløpig ikke tilgjengelig ved radiologiske besøk.
 
Har du behov for assistanse til selvinnsjekk eller betaling, ta kontakt med pasientvert eller personalet i ekspedisjonen så vil de kunne hjelpe deg. 

Vi har trådløst nett på alle våre lokasjoner.

Gjestenettet får man tilgang til via brukernavn og passord. For å få denne tilgangen trenger man et dagspass som pasienter kan få fra resepsjonen eller avdelingen man er innlagt på. 

Zefyr hotell er lokalisert ved sykehuset i sentrum og har inngang fra Biskop Kroghs gate 21. Det er også gjennomgang fra sykehuset via hovedinngangen i Parkveien. Hotellet er døgnåpent, og det er alltid noen som tar i mot deg i resepsjonen når du kommer.

Telefon: 75 50 06 20

E-post: 

Les mer og se bilder fra Zefyr hotel

Parkering: Hotellets gjester kan parkere på egne merkede parkeringsplasser under oppholdet. OBS! Husk å hente parkeringsbevis i resepsjonen. I tillegg finnes det godt med parkeringsplasser mot betaling på sykehusets parkeringsplass, og på kommunale plasser rundt hotellet.

Om hotellet: Pasienter som bor på Zefyr må være friske nok til å klare seg selv. Det er avdelingen som har det medisinske ansvaret for behandlingen din ved sykehuset, som avgjør om du kan bo på hotellet, eller må være innlagt på avdelingen.

Alle rommene har minst to senger, eget bad, kjøleskap og TV på rommet. Trådløst internett er gratis for hotellets gjester. Frokost er inkludert i romprisen. Lunsj, middag og kveldsmat er til salgs i hotellets restaurant for de som ikke har alle måltider inkludert.

Det finnes også et enklere mattilbud, samt kioskvarer, til salgs i hotellets resepsjon hele døgnet. Det er TV og trådløst internett på alle rom.

Pasienthotellet eies av Nordlandssykehuset HF og driftes av Norlandia. Resepsjonen er bemannet med en sykepleier døgnet rundt. Denne personen kan være behjelpelig med råd og informasjon.